Často kladené otázky o predčasných voľbách

Príde dosť ľudí na referendum o predčasných voľbách?

Ak prezident vyhlási referendum na deň konania komunálnych volieb v novembri, referendum bude takmer istotne úspešné. Komunálnych volieb sa tradične zúčastňuje polovica voličov. S referendom by sa účasť voličov mohla navýšiť tak, že by splnila požadované kvórum nad 50% oprávnených voličov.

Prečo žiadať predčasné voľby, ktoré skrátia volebné obdobie len o pár mesiacov?

Vyvolať predčasné voľby prostredníctvom referenda je zdĺhavé, ale z pozície občanov nemáme inú možnosť.
Ak by sa 350 tis. podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda vyzbieralo do leta, prezident by mohol referendum vyhlásiť v termíne novembrových komunálnych volieb. V prípade platného a úspešného referenda by sa predčasné voľby museli konať na jar 2019.
Takže, predčasné voľby prostredníctvom referenda by skrátili vládnutie vlády P. Pellegriniho o polovicu.

Neboli by výsledky predčasných volieb rovnaké ako výsledky predchádzajúcich parlamentných volieb?

Vôbec. Už teraz Smer v priebehu mesiaca stratil pätinu svojich voličov. A od volieb štvrtinu. V skutočnosti, sú preferencie medzi voľbami relatívne stabilné, respektíve nemenia sa tak rýchlo. Ku najväčšej zmene dochádza práve v období volieb.
Vtedy ľudia najviac prehodnocujú svoje postoje a vtedy dochádza k najväčším posunom medzi voličskými skupinami. Pozrite si prieskumy pred a po voľbách. Rozdelenie parlamentných síl bude, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, vyzerať podstatne inak ako teraz.

Prečo ísť do predčasných volieb, keď nie je koho voliť?

Voľby otvárajú priestor pre nové strany. Voľby by pri úspechu referenda boli približne o rok, v marci 2019. To je dosť času na to, aby sa nové strany etablovali. Šesť mesiacov pred voľbami, v ktorých vtedy nová SaS získala vyše 12% hlasov, mala v prieskumoch len 3,6%. Strana Sme rodina, ktorá vo voľbách získala cez 6,6% hlasov, päť mesiacov pred voľbami ani neexistovala. Hnutie OĽaNO vzniklo len štyri mesiace pred voľbami, v ktorých získalo podpru 8,5% voličov.
To znamená, že ak sa majú objaviť nové strany, ktoré majú potenciál získať verejnú podporu, môže sa to udiať veľmi rýchlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *